PETIȚIE: Cerem anchetă urgentă privind plângerile Teodorei Marcu

PETIȚIE: Cerem anchetă urgentă privind plângerile Teodorei Marcu.

Organizațiile membre în Rețeaua V.I.F. solicită M.A.I., Procurorului General, și Inspectoarei Șefe inițierea de urgență a unei anchete privind modul în care au fost gestionate plângerile și sesizările anterioare depuse de Teodora Marcu, identificarea eventualelor neglijențe sau omisiuni din partea sistemului judiciar și/sau a legislației incidente și propunerea unor măsuri de corectare.

În fiecare an, în România, zeci de femei sunt ucise de parteneri sau foști parteneri, într-un context de necunoaștere a dinamicii fenomenului violenței domestice, de impunitate, neglijență instituțională și lipsă de reacție eficientă din partea autorităților.

Violența împotriva femeilor continuă să fie minimizată, tratată superficial de instituțiile statului și adesea transferată în responsabilitatea victimelor, prin mecanisme toxice de blamare și invalidare.

Solicităm ferm:

Deschiderea unor anchete interne privind modul în care au fost gestionate plângerile și sesizările anterioare depuse de Teodora Marcu, identificarea eventualelor neglijențe sau omisiuni din partea sistemului judiciar.

Publicarea concluziilor anchetei, în mod transparent, cu asumarea responsabilității instituționale, acolo unde este cazul.

Evaluarea urgentă a tuturor cazurilor de violență domestică și de amenințări grave din dosarele aflate în lucru, dar și din dosarele clasate sau în care s-a dispus renunțare la urmărirea penală.

Femicidul este un eșec al statului privind garantarea siguranței cetățenilor, este o problemă de siguranță națională.

Lipsa intervenției prompte, coerente și centrate pe protecția victimelor permite agresorilor să recurgă la violență extremă.

Cazul Teodorei Marcu era demult cunoscut de către autoritățile române – poliție, parchet, instanțe de judecată, așa cum rezultă din numeroasele informații existente în spațiul public.

Statul are obligația de a ancheta din oficiu atunci când ia cunoștință despre decesul unei persoane în condiții suspecte.

Totodată, are și obligația de a investiga posibile fapte ilicite ale autorităților care au știut sau ar fi trebuit să știe că viața persoanei era în pericol și nu au acționat pentru a preveni rezultatul letal.

SEMNEAZĂ ȘI TU PETIȚIA AICI:

https://centrulfilia.ro/cerem-ancheta-urgenta-privind-plangerile-teodorei-marcu

Scroll to Top